ENGLISH
سه‌شنبه, 30 بهمن 1397 - 14 جمادی الثانی 1440 - February 19, 2019
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  برگزاری نشست اعضای کمیته گردشگری پایدار یزد با مدیرکل میراث فرهنگی استان

  یکشنبه نوزدهم آذرماه 96 نشستی به منظور ارائه گزارش عملکرد کمیته گردشگری پایدار با حضور مدیرکل و سرپرست معاونت گردشگردی میراث فرهنگی استان یزد و اعضای این کمیته در اداره کل میراث فرهنگی این استان برگزار شد.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، دیروز اعضای کمیته گردشگری پایدار یزد در نشستی با "فاطمه دانش یزدی"مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد دیدار  وگفتگو کردند و گزارشی از عملکرد این کمیته را ارائه نمودند.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این نشست ضمن تاکید بر جایگاه صنعت گردشگری آنرا صنعتی پویا در ایجاد کسب و کار دانست و گفت: گردشگری رویکردی مبتنی ‌بر نیاز فطری انسان است که با درنظرداشت الزامات اخلاقی، ملاحظات زیست‌ محیطی و صیانت و حفاظت از منابع و دستاوردهای طبیعی و تاریخی به رشد و توسعه اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی جوامع بومی و محلی و سودبری این جوامع از فعالیت‌های گردشگری کمک می‌کند.

  "فاطمه دانش یزدی" با بیان اینکه اهمیت و ضرورت گردشگری در جهان بر کسی پوشیده نیست، گفت: گردشگری به عنوان یکی از صنایع پردرآمد از بخش‌ها و عناصر بسیار متنوع و متکثری تشکیل شده است و همین امر بر پیچیدگی و پویایی آن می‌‌افزاید، در نگاه کلی سفر امری بسیار ساده و به عنوان یکی از فعالیت‌های روزمره، مرسوم و معمولی زندگی نگریسته می‌شود اما با بازنگاهی عمیق و درنگ در این پدیده، پیچیدگی آن نمود پیدا می‌کند، از این ‌رو گردشگری امروزه یک موضوع کاملا تخصصی است و بدون اتکاء به رویکردهای علمی و اقدامات قاعده‌ مند نمی‌توان شناخت و تفسیر قابل ‌قبولی از آن انتظار داشت.

  دانش یزدی افزود: شناخت گردشگری نیازمند شناخت منسجم و روشمند زنجیره خدمات کالا و خدمات در فرآیند گردشگری، گردشگر، جامعه میزبان، زیرساخت‌ها، شبکه حمل ‌و‌نقل، اقامتگاه، غذا و نوشیدنی و... است که از جمله اجزاء و فعالیت‌های آن به شمار می‌روند و هر کدام از این اجزاء نیز به زیربخش‌ها و ریزفعالیت‌های جداگانه و تخصصی تقسیم می‌شوند.

  او در ادامه با اشاره به تعریف گردشگری پایدار تصریح کرد: امروزه در مبحث گردشگری تنها معرفی جاذبه های گردشگری نمی تواند کافی باشد چراکه توسعه پایدار مفاهیمی یکپارچه و همه جانبه را شامل می شود.

  این مقام مسئول مدارس، دانشگاه ها، دانش آموزان و دانشگاهیان را یکی از مهمترین ارکان توسعه گردشگری دانست و گفت: با آموزش دانش آموزان و دانشجویان می توان در آینده از آنها به عنوان سفیران فرهنگی، گردشگری بهره برد.

  این مقام مسئول در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: شهر یزد می تواند در حوزه پایداری پایلوت باشد و همچنین میتواند به عنوان یک نمونه از شهر گردشگری پایدار به جهانیان معرفی شود.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در پایان گفت: امید است ضمن تأکید به اهمیت گردشگری، مفاهیم، مبانی و اقدامات پیش رو با نگاه علمی همراه شده و از سوی دیگر با اعمال نگاه یکپارچه از سوی ارگان‌ها و نهادهای اجرایی، نهادهای خدماتی، بازار و نهادهای آموزشی، شاهد رشد همه‌جانبه گردشگری در کشور عزیزمان ایران باشیم که بی‌شک ضمن بهره ‌مندی از غنای تاریخ و فرهنگ، شایسته توسعه و تعالی بیش از پیش، در حوزه گردشگری است.

  "محمد رضا نصیری" سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد و رئیس کمیته گردشگری پایدار استان نیز در این نشست در راستای توسعه گردشگری پایدار در مورداستفاده از ماهیت پایدار گردشگری، نحوه برنامه ریزی، بسط و توسعه گردشگری توضیحاتی بیان نمود و گفت: گردشگری پایدار دارای سه بعد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می باشد که پژوهش و نظارت بر آن از طریق صنعت انجام می شود لذا با استفاده از تجزیه و تحلیل و جمع آوری موثر اطلاعات نه تنها در حل و فصل مشکلات گردشگری یاری میکند بلکه مزایایی را برای مقاصد صنعت در برخواهد داشت.

  نصیری در ادامه افزود: با توجه به اینکه شعار سازمان ملل وUNWTO  در سال 2017، سال  بین المللی گردشگری پایدار برای توسعه گردشگری شناخته شده است ، باید همه بخش های خصوصی و دولتی تا سازمان های مردم نهاد تمرکز خود را برای برآورده شدن هفده هدف جهانی توسعه پایدار از طریق گردشگری انجام دهند.

  این مقام مسئول کمیته گردشگری پایدار استان یزد را اولین کمیته گردشگری پایداری که در کشور تشکیل شده است عنوان کرد و گفت: اهداف تشکیل این کمیته، توسعه پایدار در صنعت گردشگری استان، ایجاد تعامل بین جنبه های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی گردشگری، اجرایی شدن اصول پایدار در همه بخش های گردشگری و مورد هدف قرار دادن اهداف جهانی در بخش گردشگری می باشد.

  سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در ادامه با تفکیک انواع توریسم تصریح کرد: با نگاهی به مبدأ توریست ها مشخص می شود که آنها به ترتیب از فرانسه، ایتالیا، آلمان، چین، ژاپن، کره جنوبی و ... هستند و این  نشان دهنده آن است که نوع توریست هایی که به کشور و استان یزد می آیند از نوع فرهنگی می باشند.

  رئیس کمیته گردشگری پایدار استان تاکید کرد: ما باید بتوانیم از گردشگر فرهنگی و یا سایر انواع دیگر درآمد اقتصادی داشته باشیم تا حضور گردشگران گامی به سوی رونق اقتصادی باشد.

  این مقام مسئول گفت: ما یک مثلثی را به عنوان مثلث طلایی بین استان های یزد، فارس و اصفهان تشکیل داده ایم که سعی بر این است کار جذب گردشگر به صورت تشکیلاتی و نه انفرادی انجام شود و علاوه بر این اصولا گردشگران برای بازدید از یک مجموعه به یک کشور سفر میکنند و تعامل این سه استان می تواند منجر به رونق گردشگری شود.

  نصیری؛ همچنین بر لزوم همدلی تمام ارگان ها و سازمانهای استان جهت دستیابی به اهداف توسعه گردشگری پایدار استان تاکید کرد و بیان داشت: توانمندسازی زنان نیز یکی از گامهای تحقق توسعه پایدار است که می توان آنرا در صنعت گردشگری تقویت کرد، چرا که حضور گردشگران منجر به تحقق کسب و کارهای محلی شده که در این میان سهم زنان نیز بسیار برجسته است.

  در ادامه این نشست "سیدرضا بهادری" نائب رییس و مسئول اجرایی و آموزش و روابط بین المللی کمیته گردشگری پایدار استان یزد نیز گزارشی از عملکرد این کمیته در بخش های سه گانه و کلیات گردشگری پایدار ارائه نمود و در خصوص تشکیل کمیته گردشگری پایدار استان، اهداف و سه بعد اصلی آن سخنانی مطرح نمود و بر لزوم توجه به اهداف هفده گانه توسعه پایدار جهانی و شعار امسال تحت عنوان "گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه" تاکید کرد.

  بهادری در ادامه گزارشی از عملکرد یک ساله این کمیته که شامل گزارشی از برگزاری کارگاه های آموزشی برای راهنمایان گردشگردی و بوم گردی ها با همکاری موسسات آموزشی، نشست گردشگری پایدار در دانشگاه یزد، مشارکت در اجرای طرح همیار گردشگر ، فرهنگ سازی وسیع در جامعه، وارد کردن بحث گردشگری پایدار در بنیاد جهانی انرژی و پیگیری پرونده ثبت شهر یزد به عنوان شهر جهانی پایدار بود را نیز ارائه کرد.

  در پایان نشست نیز "مرجان عزیزالهی" مسئول بخش اجتماعی و فرهنگی و "محسن دهقان منشادی" مسئول بخش محیط زیستی کمیته گردشگری پایدار گزارشی در خصوص بخش های خود ارائه نمودند.

  منبع خبر:
  تاریخ نشر: 1396/09/20
  191 بار

  دیدگاه کاربران